Terminal płatniczy POS (z angielskiego: Point Of Selling) jest to urządzenie elektroniczne służące do kontaktu między punktem hanlowym, a bankiem za pośrednictwem centrum autoryzacyjnego (z angielskiego acquirer) w celu rozliczenia transakcji w przypadku, gdy klient płaci za dany towar lub usługę przy pomocy karty płatniczej.

Terminale płatnicze coraz częściej pojawiają się w polskich punktach handlowych oraz usługowych, a płatność kartą staje się coraz popularniejszym sposobem na regulowanie należności za zakupione towary i usługi. Spowodowane jest to przede wszystkim wygodą oraz bezpieczeństwem takich transakcji.

Największymi benefitami dla klienta są: wygoda – brak konieczności noszenia przy sobie gotówki, szczególnie istotne jest to w przypadku większych kwot, przekłada się to również na bezpieczeństwo – znacznie zmniejsza się ryzyko związane z kradzieżami bądź zgubieniem gotówki. Kolejnym elementem jest ograniczenie obiegu fałszywych pieniędzy. Nawet w przypadku zagubienia bądź kradzieży karty, jest ona zabezpieczona czterocyfrowym PINem bądź też wymagane jest autoryzowanie jej podpisem. Ponadto kartę w każdej chwili można zastrzec, w takim przypadku bank-wystawdza karty blokuje możliwość dokonania zapłaty taką kartą w czasie rzeczywistym.

Dla akceptanta (przedsiębiorcy, który udostępnia możliwość płatności kartą w swoim punkcie) takie rozwiązanie niesie za sobą przede wszystkim wzrost obrotów a co za tym idzie wzrost zysków. Posługiwanie się kartami płatniczymi stało się na tyle popularne, że większośc klientów wybiera takie punkty handlowe, w których istnieje możliwość regulowania płatności właśnie za pomocą karty. Kolejnymiistotnymi elementami są zmniejszenie kosztów związanych z odprowadzaniem gotówki do banków czy chociażby zmniejszenie strat w przypadku ewentualnego włamania lub napadu.

Koszty związane z akceptacją kart są coraz niższe, a dostęp do tego typu usług coraz większy. W chwili obecnej na polskim rynku działa osiem centrów rozliczeniowych.Są to: Bank Pekao, Elavon, eService, Polbank, Polcard, REA Card, Polskie ePłatności.

Author:

Related Post

top